Co jest jedną z miar doskonałego laptopa? Z pewnością pojemność twardego dysku. Wybór odpowiedniego typ dysku, jego pojemność, prędkość obrotową, oraz rozmiar pamięci podręcznej są decydującymi czynnikami o ogólnej wydajności laptopa.

Obecnie,
coraz większą liczba programów potrzebuje dużej ilości wolnego miejsca na dysku, aby mogła zostać prawidłowo zainstalowana. W szczególności dotyczy to gier komputerowych. W nowych laptopach, najczęściej spotykaną pojemnością dysku jest 160 do 320 GB. Taka przestrzeń w zupełności wystarcza do domowego korzystania z laptopa. Oprócz pojemności, ważna jest szybkość dysku. Im szybciej obraca się dysk, tym szybciej odczyta znajdujące się na nim dane.

Napęd wrzeciona jest mierzony prędkością obrotów na minutę. Typowe prędkości głowic to dziś 5400 i 7200 RPM. Zazwyczaj zalecane minimum to 5400 RPM. W przypadku małych, ultra-kompaktowych laptopów oraz tych wyjątkowo cienkich, dysk obracać się będzie z prędkością 4200 RPM. Aktualnie nie wiele laptopów posiada tak wolne dyski, jednak nadal możemy się z nimi spotkać.