Na pewno każdy zdaje sobie sprawę, że procesory dostępne w komputerach przenośnych nie są tak wydajne jak te odpowiadające im numeracją w stacjonarkach. Jest to spowodowane oszczędnością energii, którą muszą charakteryzować się komputery montowane w laptopach. Jeśli więc chciałbyś np. porównywać core 2 duo stacjonarne i laptopowi to nie ma to żadnego sensu ponieważ to laptopowi zużywa mniej więcej o połowę prądu. Kolejną rzeczą istotną jest fakt, że komputery przenośne raczej nie nadają się do gier i nawet jeśli mamy bardzo mocny procesor to istnieje spora szansa, że nie będziemy mogli pograć w nic bardziej wymagającego.

  Nawet moc obliczeniowa procesora nie będzie w stanie wyrównać mocy pozostałych elementów naszego komputera. Trzeba pamiętać, że bardzo trudno jest nawet najwydajniejszym procesorem nadrobić moc kart graficznych drzemiących w pokładach komputerów stacjonarnych. Dlatego też procesory w laptopach nie są stawiane na pierwszym miejscu jeśli chodzi o wydajność ponieważ i tak nie ma co liczyć na to, że komputery przenośne będą w stanie dać zadowalającą moc pod kątem wydajności.

  Dlatego też raczej powinieneś nastawić się, że moc procesorów montowanych w komputerach przenośnych jest stworzona na potrzeby pracy biurowej i mniej zaawansowanych aplikacji nie wymagających nie wyobrażalnych pokładów mocy drzemiących zarówno jeśli chodzi o procesor jak i kartę graficzną. O ile karty graficzne zdarzają się jeszcze całkiem niezłe o tyle nawet najwydajniejsze procesory niestety nie są w stanie być porównywalne z ich stacjonarnymi odpowiednikami.