IBM Thinkpad R400 to komputery, w których popularne problemy nie przeszkadzają zbytnio w korzystaniu z laptopa. Aby skutecznie a co najważniejsze bezpiecznie przenosić laptopa powinno się kupić specjalnie do tego celu przystosowaną torbę. IBM Thinkpad R400 jest mało odporny na jakiekolwiek obicia czy otarcia. Komputer niestacjonarny to ekran połączony z klawiaturą.

Wewnątrz jednak znajduje się wiele bardzo ważnych części warunkujących jego odpowiednie działanie. Karty graficzne troszczą się o obraz i jakiekolwiek usterki mogą powodować problemy z ekranem i prawidłowym wyświetlaniem barw. Popularne problemy komputerów IBM Thinkpad R400 związane są również ze słaba baterią. Wewnętrznie zamontowane akumulatory pozwalają na kilka godzin pracy bez napięcia sieciowego. W dzisiejszych czasach używa się baterii litowo-jonowych dających najlepsze efekty. Należy pamiętać jednak, że każda bateria posiada określona liczbę cykli ładowań.

Zasilacze zewnętrzne ułatwiają prace i pozwalają na ładowanie akumulatorów z sieci elektrycznej. Warto jest oszczędzać baterię w laptopie, ponieważ koszt wymiany jest bardzo wysoki i nie zawsze opłacalny.