>  Jest dostępnych wiele środków bezpieczeństwa, opracowanych w celu uniemożliwienia dostępu do danych na swoim laptopie. Ich stosowanie jest zalecane w każdej sytuacji, a w szczególności wtedy, kiedy wiemy że nasz laptop jest narażony na kradzież.

  Najłatwiejszą metodą jest ustawienie loginu i hasła przy uruchamianiu komputera. Ich znajomość będzie niezbędna do tego, aby skutecznie móc się zalogować do laptopa. Aby móc rozpocząć korzystanie z tak zabezpieczonego komputera, użytkownik musi podać tę informację. Jeżeli podany login i hasło jest nieprawidłowe, system operacyjny odmów dostępu. Można także ustawić hasło BIOS-u. Większość laptopów oferuje ochronę, pozwalającą właścicielowi ustawić hasło rozruchu.

  Zazwyczaj system pozwala na trzykrotne wpisanie hasła. Jeżeli wszystkie trzy próby były nieprawidłowe, komputer odmówi uruchomienia. Jedną z najlepszych metod zabezpieczających laptopy są programy do szyfrowania plików. Aby odszyfrować tak zabezpieczone pliki, program będzie potrzebował poufny klucz, który powinieneś przechowywać poza komputerem, na przykład na pamięci pendrive.