Zmorą każdego szczęśliwego posiadacza laptopa jest z pewnością wirus komputerowy. Taki robak, to mały program, którego hakerzy komputerowi spreparowali po to, żeby wyrządził szkody na naszym laptopie. Wirusy komputerowe możemy podzielić na trzy kategorie: łagodne, niebezpieczne i bardzo niebezpieczne. Wirusy łagodne są bardziej uciążliwą dolegliwością naszego laptopa niż niebezpieczną. Sprawiają one, że na ekranach naszych komputerów pojawiają się wciąż i wciąż niechciane okna, komunikaty czy też reklamy.

  Inne łagodne wirusy powodują niekontrolowane rozsyłanie wiadomości. Mogą również sprawiać, że komputer wyłącza się samoczynnie. Najnowszym robalem z tej kategorii jest AdWare.Win32.HotBar.dh.Męczy on posiadacza laptopa nachalnie wyświetlając niechciane reklamy. Tego typu wirus jest niestety instalowany na naszym sprzęcie wraz z legalnymi aplikacjami.

  Wirusy niebezpieczne mogą być powodem utraty wszystkich plików znajdujących się na dysku HDD lub mogą utrudnić pracę systemu operacyjnego. Bardzo niebezpieczne wirusy komputerowe mogą sprawić, że płyta główna zostanie spalona bądź matryca uszkodzona. Taki rodzaj wirusów może doprowadzić również do zaatakowania serwera internetowego lub kradzieży haseł dostępu. Najnowsze niebezpieczne wirusy, to robale z rodziny Trojan-Downloader.Java.OpenConnection. Do ściągnięcia i uruchomienia pliku z sieci program ten wykorzystuje podstawową funkcjonalność języka Java. Na dzień dzisiejszy jest to najpopularniejsza metoda ściągania groźnych programów napisanych językiem Java.