Wybór odpowiedniego procesora do podręcznego komputera powinien być dobrze pomyślany, ponieważ przed kupnem należy ocenić swoje potrzeby. Jeśli mamy zamiar w czasie użytkowania korzystać z zawansowanych funkcji typu obliczenia inżynierskie, oglądanie mapy nieba to wtedy należy inwestować w dobry sprzęt.

Osoby, które nie mają w planach korzystania z takich aplikacji nie muszą skupiać się na tym czynniku. Ważnym parametrem pracy procesora jest częstotliwość wyrażana w Ghz, która mówi, jaką pracę wykonuje procesor w czasie jednej sekundy. Kolejną istotną cechą jest ilość pamięci, jaką posiada procesor, im większa tym szybciej można wykonywać szereg operacji.

Niewystarczająca pamięć daje szczególnie się we znaki w sytuacji, kiedy chcemy jednocześnie przełączać okna systemowe jednoczesnym dzianiu wielu innych aplikacji. Fachowa pomoc jest w takiej sytuacji niezbędna w celu kupna jak najlepszego sprzętu bez późniejszych komplikacji. Fora internetowe również dostarczają takich niezbędnych informacji.