Kiedyś pewien wędkarz postanowił zabrać ze sobą laptopa. Wypłynął łódką na środek jeziora. Czas pomiędzy „braniami” wykorzystywał na granie w ulubioną grę. W pewnym momencie „ryba złapała haczyk”. Wędkarz zerwał się stracił równowagę i wpadł do jeziora a razem z nim laptop. Laptopa wyłowiono z dna, wędkarz przeżył natomiast ryba uciekła.

A teraz wyobraź sobie mniej drastyczną sytuację: Obok laptopa stoi szklanka wody lub otwarta butelka z colą. Można by powiedzieć, że jeszcze to o niczym nie świadczy, bo pewnie każdy z nas często widział już taką sytuację. Problem jednak w tym, że czasami wystarczy chwila nieuwagi i owa szklanka lub butelka może się przewrócić w kierunku laptopa i…. aż strach pomyśleć co dzieje się dalej. Jeżeli przewróci się szklanka z herbatą, a niektórzy bardzo mocno słodzą to potem i CD-ROM o własnych siłach nie będzie się chciał otworzyć Jeśli posiadasz w domu kota i mu się kuweta pomyli z laptopem to efekt będzie jak wyżej.

Gorączkowo się teraz zastanawiasz: Co teraz zrobić?

Istnieją dwie szkoły postępowania w takim przypadku

Pierwsza szkoła

1) Natychmiast poderwij laptopa do góry i odwróć „do góry nogami”, aby wylać z niego ciecz uważając przy tym, aby nie ściekała ona po matrycy.

2) Najszybciej jak to możliwe odłącz laptopa do od zasilania sieciowego

3) Wyjmij baterię

4) Obracaj laptopem tak, aby usunąć z niego resztki płynu

5) Udaj się do najbliższego serwisu w celu powierzenia laptopa fachowcom

Czas jest bardzo ważny, im dłuższa zwłoka tym więcej podzespołów może ulec uszkodzeniom.

Druga szkoła

1) Wymontuj klawiaturę i włóż ją do wiaderka z ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń, aby się tam moczyła przez całą noc. Od czasu do czasu należy zamieszać wodą w celu lepszego wypłukania

2) Na drugi dzień wyciągnij klawiaturę, połóż ją na ręczniku, aby wyciekła z niej woda i aby mogła wyschnąć. Schnięcie trwa około 24 godzin

3) Po wyschnięciu zamontuj klawiaturę w laptopie

 

Którą opcję wybierzesz?

Sądzę, że już znasz odpowiedź

    Uszkodzenia klawiatury mogące wystąpić po jej zalaniu:

  • ciężko chodzące i zacinające się klawisze w przypadku zalania słodkim napojem
  • niedziałające klawisze
  • dziwne komunikaty przy uruchamianiu laptopa
  • brak reakcji laptopa na próbę jego włączenia

Po takim zalaniu może być mokra nie tylko klawiatura, ale również podzespoły, które się pod nią znajdują, takie jak dyski twarde, napędy, i płyta główna. Często dochodzi do zwarć przepalenia ścieżek wewnątrz klawiatury, ponieważ ciecz przewodzi prąd elektryczny. Niektóre klawiatury są zgrzewane, przez co odpada opcja ich rozłożenia. W przypadku, gdy po wysuszeniu okaże się, że klawiatura nadal nie działa, to będzie należało ją wymienić. Wniosek z tego taki, aby takie rzeczy jak napoje stały daleko od pracującego laptopa ponieważ może się to skończyć nieprzewidzianym wydatkiem.

I na koniec jeszcze krótka historia o praniu danych. Pewna pani skutecznie wyprała swoje dane. Zapomniała wyciągnąć z kieszeni ubrania pamięć USB. Skasowanie danych zajęło jeden pełny cykl z płukaniem. Niestety później laptop już pamięci nie wykrywał.