Wybór laptopa to duży problem dla osób, które nie wiedzą co oznaczają poszczególneparametry. W sklepach najczęściej pytają się do czego będziemy używać tego sprzętu. Laptop dla studenta musi być praktyczny a bateria powinna trzymać 6-8 godzin. Dla osób które będą chciały prowadzić notatki w formie elektronicznej na wykładach warte polecenia są małe laptopy mające ok. 10 cali. Takie laptopy ważą nie więcej niż 1 kg i mieszczą się w każdej torebce czy plecaku.

  Małe laptopy nadają się idealnie na studia jeżeli głównie chodzi nam o robienie notatek, prezentacji czy szukania informacji w Internecie. Minusem małych laptopów jest ich mała pamięć RAM czyli pamięć, która pozwala na zapisywanie i późniejsze odtwarzanie. Jest to również głównie pamięć operacyjna od której krótko mówiąc zależy szybkość działania laptopa.

  Jeżeli mamy dużo plików (a w czasie studiów sporo się ich uzbiera) to warto zainwestować w przenośny dysk albo po prostu pendrive o pojemności 16 giga. Na wybór laptopa warto poświęcić trochę czasu i sprawdzić jakie funkcje są nam najbardziej potrzebne np. bluetooth albo duża ilość wejść USB.