Bateria w laptopach oraz innych urządzeniach przenośnych powinna pracować możliwie jak najdłużej, aby w przypadku braku dostępu do zasilania sieciowego można było pracować bez przeszkód. Aby jednak bateria laptopa się nie niszczyła czy też nadmiernie nie zużywała, powinno się zachować kilka podstawowych reguł.

  Przede wszystkim, jeżeli laptop jest przez nas używany w domu czy też w innym miejscu, gdzie mamy bezpośredni dostęp do zasilania sieciowego, najlepiej jest baterię wyjąć i schować w chłodnym miejscu. Wtedy nie będzie ona się zbyt szybko rozładowywać. Najeży także unikać jednoczesnego ładowania baterii i pracy na laptopie, gdyż ładowana bateria od razu się rozładowuje, przez co bateria może znacznie krócej trzymać energię po odłączeniu zasilania.

  Ważne jest także to, aby nie narażać laptopa oraz baterii na nagłe zmiany temperatur, dlatego też jeżeli wchodzimy z dworu do ciepłego pomieszczenia, nie powinniśmy od razu załączać laptopa. Przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad może przedłużyć żywotność baterii laptopa nawet o kilka lat.