Gdy nadchodzi zima, a wraz z nią mrozy, nie tylko ludzie narażeni są na skutki mrozów. Także sprzęt elektroniczny jest wrażliwy na taką pogodę. Pomimo, że brak należytej ochrony może spowodować uszkodzenie przenośnych komputerów, niewiele osób wystarczająco dba o te urządzenia. Istnieje jednak kilka prostych rad, których zastosowanie może skutecznie uchronić nasze laptopy.

Po pierwsze
, laptop nie może być uruchamiany od razu po wejściu do ciepłego pomieszczenia, jeśli wcześniej przez dłuższy czas narażony on był na mróz. Należy odczekać kilka chwil, do czasu aż temperatura komputera zrówna się z temperaturą pomieszczenia. Jeśli nie będziemy w ten sposób postępować, nasz laptop może być narażony na zwarcie, a w konsekwencji poważne uszkodzenie. Sam laptop powinien być transportowany w specjalnie do tego celu stworzonym futerale. Taki pokrowiec nie gwarantuje co prawda pełnej ochrony, ale minimalizuje skutki, jakie może spowodować mróz. Po trzecie, nie należy pod żadnym pozorem próbować w szybki sposób ogrzewać wychłodzonych laptopów, na przykład poprzez pozostawianie ich na grzejnikach, czy innych podobnych miejscach. Takie działania mogą spowodować bardzo poważne szkody – specjaliści mówią wręcz o pewności awarii sprzętu w przypadku takiego postępowania.

Niby nic trudnego, ale warto o tym pamiętać, gdyż w okresie zimowym specjaliści notują nawet 50% więcej awarii sprzętu elektronicznego, niż w innych porach roku. Za większość z tych awarii odpowiedzialny jest mróz, a ściślej rzecz biorąc – niewłaściwe użytkowanie sprzętu w okresie zimowym.