Zasilacze w naszych laptopach odpowiadają za sprawny przepływ prądu czyli odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie całego komputera. Jak wiemy bateria nawet w najnowszych modelach laptopów potrafi wytrzymać tylko kilka godzin przy ciągłej pracy bez jej ładowania. Dlatego ładowanie baterii jest tutaj bardzo ważne.

W tym celu służy przede wszystkim zasilacz komputerowy, W komputerach stacjonarnych zasilacz jest wbudowany w całą skrzynkę komputera i dodatkowo jest chłodzony wiatrakiem lub turbiną skutecznie odprowadzającą ciepło z zasilacza. W laptopach jest za mało miejsca, aby umieścić w nich zasilacz zresztą laptop służy nam, a bezskutecznie z niego korzystać nawet bez poboru prądu dlatego jego podłączenie do zasilania jest tutaj wymagane tylko przy minimalnej ilości naładowanej baterii. Zasilacz do laptopa jest to mała skrzynka w obudowie plastikowej przetwarzająca prąd z gniazdka na 12V.

Takie napięcie jest niezbędne do uruchomienia laptopa. Większa ilość energii może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń w naszych komputerach. Jeśli zdecydujemy się na zakup nowego laptopa wówczas musimy przede wszystkim otrzymać również w zestawie zasilacz. Każdy zasilacz jest dopasowany indywidualnie do komputera przenośnego. Musi być on oryginalny ponieważ tutaj bardzo ważna jest jego żywotność. Większość z nas z powodu kosztów decyduje się na zakup tańszych zasilaczy czyli potocznie zwanych zamienników. Jest to bardzo niekorzystne zagranie ponieważ może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń.