Jeżeli zauważyłeś na twoim laptopie dziwne objawy związane z zaburzeniami grafiki, sprawdź czy nie została uszkodzona karta graficzna. Jeden z typowych objawów to gaśnięcie ekranu. Masz wrażenie, że karta znienacka się wyłącza. W takim wypadku może to być zwykłe przegrzanie elektroniki. Trzeba sprawdzić czy pasta chłodząca została odpowiednio nałożona i czy nie wyschła, czy wiatrak obraca się w odpowiednim tempie i czy jest zapewniona odpowiednia cyrkulacja ciepła.

 

Jeżeli te warunki są spełnione może warto oczyścić wiatraczek – brud i kurz to banalna, ale bardzo częsta przyczyna przegrzewania się karty graficznej. Inna sprawa jeżeli grafika nawala np. w trakcie gry. Pojawiają się tzw. atrefakty. To także może być problem z przegrzaniem, albo uszkodzeniem karty. Możliwe też, że karta została przetaktowana i występują problemy na poziomie przetwarzania kodu maszynowego.

Granie pomimo tych objawów może doprowadzić do dalszych uszkodzeń. Grafika może się jednak poprawić, jeżeli na poziomie biosu zmniejszymy taktowanie karty. Trzeba jednak pamiętać, że jest to działanie tymczasowe i prędzej czy później dojdzie do dalszych usterek. Najlepiej przy tych objawach kupić nową kartę lub oddać sprzęt w ręce specjalistów.